لطفا چند لحظه منتظر ما بمونید!

سئو وردپرس

وردپرس یکی از بهترین سیستم های مدیریت محتوا در دنیاست که بسیاری از سایت های بزرگ از آن برای ساخت و طراحی سایت ها و همچنین مدیریت محتوا هایشان بهره می برند. وردپرس امکان طراحی و ساخت سایت های متنوع را در کوتاه ترین زمان و با آسان ترین روش فراهم می کند. اما یکی از مزیت های بزرگ و خوب وردپرس این است که امکان بهینه سازی و سئو سایت را به شیوه ی آسان تری، به خصوص برای تازه کارها،‌ فراهم می کند.
در ادامه قصد داریم به روش سئو وردپرس،‌ تفاوت های آن با سئو سایر سایت ها و نکات مورد نیاز برای سئو سایت وردپرسی بپردازیم، بنابراین اگر درباره این موضوع کنجکاوید با این مقاله سئوکافه همراه باشید.

سئو وردپرس و گنجی به نام افزونه

اگر مقاله وردپرس را خوانده باشید، حتما به اهمیت افزونه ها در یک سایت وردپرسی پی برده اید. افزونه امکانات خاصی را به یک سایت وردپرسی اضافه می کنند، امکاناتی که با برنامه نویسی باید زمان و انرژی بسیاری صرف ایجاد آن در سایت کرد. اما افزونه ها در کمترین و سریعترین زمان ممکن آن را در اختیار ما قرار می دهند.
یکی از افزونه های جذاب، پر طرفدار و البته پرکاربرد وردپرس، افزونه های سئو وردپرس هستند. این افزونه ها این امکان را به شما می دهند که برخی از المان های سئو داخلی را در نوشته هایتان رعایت کنید و مانند یک راهنمای خوب و موثر به شما در بهینه سازی سایتتان کمک خواهند کرد.

وردپرس
سئو وردپرس

مهم ترین افزونه های سئو وردپرس

اگر بخواهم به مهم ترین افزونه های سئو وردپرس که در حال حاضر بیشترین نصب فعال در دنیا و بیشترین محبوبیت را دارند اشاره کنم می توانم 3 افزونه yoast ، All in One SEO Pack و Rank Math را نام ببرم.

 1. All in One SEO Pack: این افزونه را در حقیقت می توان قدیمی ترین افزونه سئو وردپرس دانست. افزونه All in One SEO Pack از سال 2007 تاکنون بیش از 65,000,000 بار دانلود شده است و در حال حاضر بیش از دو میلیون نصب فعال دارد.
  این افزونه که به صورت رایگان در مخزن وردپرس قرار دارد، امکانات فراوانی برای سئو وردپرس در اختیار شما قرار می دهد. این افزونه به دلیل تنظیمات پیش فرض فوق العاده اش برای سئو کاران مبتدی کاملا مناسب است. البته برای سئو وردپرس حرفه ای، می توان تنظیمات پیشرفته ای را برای این افزونه فعال کرد. 

Yoast .2: افزونه یواست سئو با بیش از 5 میلیون نصب فعال در دنیا، یکی از پرطرفدارترین افزونه های سئو سایت وردپرسی است که در مخزن وردپرس به صورت رایگان قرار دارد. البته اگر بخواهید از امکانات فراوان آن که در نسخه پرمیوم (پولی) آن قرار داده شده است استفاده کنید،‌ باید نسخه اصلی این افزونه را از سازنده اش تهیه کنید که در فروشگاه های وردپرسی به فروش می رسند.
توصیه ما این است که حتما نسخه اصلی سازنده و پرمیوم را تهیه کنید تا بتوانید از همه امکانات آن به خوبی استفاده کنید. بسیاری از متخصصان این افزونه را یک راهنمای کامل سئو وردپرس می دانند که به طور کامل همه نکات مهم سئو داخلی را به خوبی به شما می آموزد. این افزونه از یک چراغ راهنما برای اعلام وضعیت سئو داخلی و خوانایی محتوای شما استفاده می کند. هر چه وضعیت سئو و خوانایی محتوای شما بهتر باشد چراغ به سمت سبز شدن پیش خواهد رفت.
همچنین این افزونه با وجود گزاره هایی به شما اعلام می کند که چه کارهایی انجام دهید تا چراغ شما از قرمز یا نارنجی به سبز (یعنی وضعیت عالی) تغییر پیدا کند در حقیقت وضعیت خوانایی یا سئو وردپرس شما بهبود پیدا کند. 

افزونه yoast
rank math

Rank Math .3: یک افزونه سئو وردپرس رایگان با کلی امکانات شگفت انگیز! این افزونه که تاکنون بیش از 300,000 نصب فعال داشته است به شما امکان مدیریت کامل سئو محتوا را می دهد و مانند افزونه Yoast با یک چراغ راهنما، وضعیت سئو صفحه را به شما گزارش می دهد.
همچنین با این افزونه می توانید Rich Snippet مقاله و صفحه تان را مدیریت کنید و با گزارش هایی که به شما ارائه می کند، سئو محتوا را بهبود ببخشید.

البته افزونه های سئو وردپرس به همین سه افزونه محدود نمی شوند. افزونه های رایگان و پولی بسیاری برای مدیریت محتوا و بهینه سازی آن نوشته و عرضه شده است. اما نظر ما این است که این سه افزونه مهمترین و پرقابلیت ترین افزونه های سئو وردپرس به شمار می روند.

نکات کلی در انتخاب افزونه سئو وردپرس

به طور کلی اگر قرار است یک افزونه برای سئو سایت وردپرسی خود انتخاب کنید، توصیه می کنیم حتما وجود این امکانات و این نکات را در انتخابتان در نظر بگیرید:

 • امکان تعیین و ساخت نقشه سایت
 • امکان کنترل خوانایی محتوا
 • ارائه گزارش وضعیت محتوا 
 • کنترل توضیحات متا و عنوان
 • آنالیز سئو محتوا
 • گزاره های بهبود خوانایی و سئو محتوا
افزونه سئو وردپرسی
نکات سئو وردپرس

نصب افزونه پایان راه نیست

اگر اکنون این ذهنیت برایتان پیش آمده است که خوب پس حالا یک افزونه سئو وردپرس نصب می کنم، تنظیماتش را فعال می کنم و سعی می کنم خوانایی و سئو آن را بهبود داده (یا چراغ را سبز کنم) و صبر میکنم تا به صفحه اول گوگل برسم! باید بگویم سخت در اشتباهید. درست است که بخش بسیار بزرگی از سئو سایت به کمک این افزونه ها راحت تر انجام می شود و باید بگویم شما به کمک این افزونه ها می توانید بخش عظیمی از سئو داخلی و حتی سئو تکنیکال سایتتان را انجام دهید، اما هنوز هم برای رساندن سایتتان به سکوی اول نتایج جستجوی گوگل راه زیادی در پیش دارید.
همچنان باید برخی از موارد سئو تکنیکال را خودتان با بررسی بهبود دهید و برای سئو خارجی سایتتان تلاش کنید. زیرا این افزونه ها کمک چندانی به سئو خارجی سایتتان نمی کنند.

در ابتدای راه سئو وردپرس، فراموش نکنید

وقتی تصمیم گرفتید که سئو وردپرس را آغاز کنید، همیشه به خاطر داشته باشید که نکات زیر را بررسی و انجام دهید:

 1. SSL فراموشتان نشود: حتی اگر این مسئله نقش خیلی مهمی در سئو سایتتان نداشته باشد (که البته دارد!) برای ایجاد یک فضای امن و اطمینان خاطر کاربرانتان حتما باید SSL را برای سایتتان فعال کنید. SSL امنیت شما، کاربران و سایت وردپرسی تان را تضمین خواهد کرد.
 2. با www یا بدون www: از همان ابتدا تکلیف خودتان، گوگل و کاربرانتان را مشخص کنید. آیا می خواهید از www در ابتدای دامنه سایتتان استفاده کنید یا نه!
  به خاطر داشته باشید وجود یا عدم وجود www هیچ تاثیری در سئو وردپرس شما نخواهد داشت.تنها نکته این است که باید یکی را انتخاب کرده و دیگری را با ریدایرکت 301 به اصلی هدایت کنید. بگذارید واضح تر بگویم، اگر مثلا شما انتخاب کردید که آدرس سایتتان به شکل yoursite.com باشد باید کاری کنید که وقتی کاربران www.yoursite.com را هم جستجو می کنند به همان آدرس شما یعنی yoursite.com هدایت شوند. زیرا در غیر این صورت گوگل فکر می کند که دو سایت متفاوت دارای محتواهای کاملا یکسان هستند و این به شدت برای سئو سایت شما ضرر دارد. اما ریدایرکت 301 به طور کلی این مشکل را برای شما حل می کند.
  توجه کنید که برای ایجاد این ریدایرکت باید کد ریدایرکت را در فایل htaccess. سایتتان وارد کنید.
شروع وردپرس
سئو خارجی

3. نقشه سایت و فایل Robot.txt: توجه کنید که برای این که حتما توسط خزنده های گوگل دیده شوید باید نقشه سایت یا  sitemap را راه اندازی کنید و آن را به فایل robot.txt سایتتان معرفی کنید. البته افزونه هایی که نام بردیم قابلیت ایجاد و تنظیم نقشه سایت را برای شما فراهم می کنند.

4. انتخاب url مناسب: هر مقاله یا محتوایی که توسط وردپرس منتشر می کنید یک url خاص به خود اختصاص می دهد که کاربر از طریق آن وارد صفحه شما شده و محتوا را مشاهده می کند.
حتما توجه کنید که این url تا حد ممکن کوتاه باشد،‌ با محتوای شما مرتبط باشد، تا حد ممکن معرف محتوای شما باشد و ترجیحا کلمه کلیدی محتوای شما را در بر بگیرد.
به کمک 3 افزونه نام برده شده می توان به آسانی url ها را کنترل کرد، هرچند خود وردپرس امکان ویرایش url های هر نوشته را به شما می دهد.

5. سئو خارجی را فراموش نکنید: علاوه بر نکات مهمی که در بهبود سئو وردپرس حتما باید در نظر بگیرید، نباید از سئو خارجی و اهمیت آن غافل شوید. حتما باید با یک استراتژی مناسب و لینک سازی های طبیعی برای صفحات سایتتان، لینک خارجی ایجاد کنید و به صفحاتتان بک لینک بزنید.

سئو وردپرس هم مانند سئو سایر سایت ها به صرف زمان و تلاش احتیاج دارد. هرچند وجود افزونه های مناسب برای بهبود سئو وردپرس، کار را بسیار آسان تر و به مراتب لذت بخش تر کرده است، اما نباید فراموش کنیم که همواره برای بهبود سئو سایت و کسب نتایج بهتر باید تلاش کنیم و سئو وردپرس را تنها به نصب یک افزونه محدود نکنیم.زیرا همه رقیبان ما در حال تلاش برای رسیدن به اولین رتبه های نتایج جستجو هستند. تیم سئوکافه آماده مشاوره در زمینه سئو وردپرس و انجام پروژه های سئو سایت وردپرسی شماست.

سوالات متداول

وجود افزونه های سئو وردپرسی کار را آسان کرده اند و حتی می توان گفت خودشان به نوعی آموزش سئو به شمار می روند. اما شما همچنان برای سئو خارجی که می توان گفت بخش بزرگ و مهمی در سئو سایت به شمار می روند به استراتژی و مشاوره یک سئوکار حرفه ای نیاز خواهید داشت.

 انتخاب افزونه بستگی به لازمه شما و سطح مهارت تان دارد. اگر مبتدی هستید شاید All in One SEO Pack گزینه مناسبی برای شما باشد. اما yoast در حال حاضر بیشترین میزان نصب فعال و البته رضایت را دارد که با پشتیبانی مناسب از سوی سازنده هم همراه است. اما Rank Math هم امکانات مشابه yoast را به صورت رایگان در اختیار شما قرار می دهد.

سئو وردپرس هم مانند سئو سایر سایت ها به زمان کافی برای اثربخشی و کسب نتیجه نیاز دارد و البته که میزان این زمان به فاکتورهای زیادی از جمله کلمه کلیدی انتخابی، زمینه کاری سایت، میزان رقابت، سرچ و محبوبیت کلمه کلیدی و… بستگی دارد. البته وجود افزونه های سئو در وردپرس کار سئو داخلی و تا حدی تکنیکال را آسان تر می کند و می توان گفت یک امکان کاملا مناسب و فوق العاده است.