لطفا چند لحظه منتظر ما بمونید!

سئو تکنیکال -مقدمه و معرفی کلی

سئو تکنیکال

احتمالا در مطلب سئو سایت ما، با انواع دسته بندی سئو سایت آشنا شده اید. بنابراین عبارت سئو تکنیکال برایتان آشنا خواهد بود. در این مقاله قصد داریم تا به طور کلی و جامع تری به سئو تکنیکال بپردازیم. بنابراین تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

سئو تکنیکال یعنی چه؟

اگر بخواهیم یک تعریف دقیق از سئو تکنیکال ارائه دهیم، باید بگویم که سئو تکنیکال فرایندی است که در طی آن ما این اطمینان را به خزنده های گوگل می دهیم که سایت ما همه موارد فنی مورد نظر گوگل را رعایت کرده و آماده ارائه خدمات به کاربران و کسب رتبه در نتایج جستجو است. عناصر مهم سئو تکنیکال یا فنی شامل خزیدن (crawling)، نمایه سازی (indexing)، رندر (rendering) و معماری وب سایت (architecture) می باشد. 

چرا سئو تکنیکال مهم است؟

اگر شما موارد فنی سایت را رعایت کرده باشید و محتواهای باکیفیت و مناسبی را هم ایجاد کرده باشید، می توانید رتبه های مناسبی را در نتایج گوگل کسب کنید. اما اگر سئو تکنیکال سایت شما مناسب نباشد نمی توانید  وارد رقابت کسب جایگاه در نتایج بشوید. اما چرا؟

برای این که بتوانید جایگاهی در نتایج جستجو به دست بیاورید ابتدا باید توسط گوگل و موتورهای جستجو دیده بشوید، یعنی باید عناصر مهم در دیده شدن شما، که شامل crawling، index و … صفحات سایت شماست، اتفاق بیفتد.
به همین دلیل، برای بهینه سازی کامل سایت در بخش سئو تکنیکال، صفحات سایت شما باید ایمن، بهینه شده برای موبایل، عاری از مطالب تکراری، بارگذاری سریع … و هزاران مورد دیگر باشند که به بهینه سازی فنی مربوط اند.
البته منظورمان این نیست که سئو تکنیکال شما باید کاملا عالی و در بالاترین سطح باشد، اما هر چقدر بتوانید با این دسته از بهینه سازی، دسترسی گوگل را به سایتتان افزایش بدهید، شانس بیشتری هم برای دیده شدن خواهید داشت. 

خزنده گوگل

چگونه می توان سئو فنی سایت را بهبود داد؟

وقتی می گوییم سئو تکنیکال، منظورمان این نیست که فقط کار خزیدن (crawling) و دیدن و ذخیره سازی صفحات (indexing) اتفاق بیفتد. بلکه باید روی موارد بسیار زیادی کار کنیم تا بتوانیم سئو سایت تکنیکال را به شکل مناسبی در سایتمان برقرار کنیم. اگر این موارد به خوبی در سایت ما رعایت بشوند،‌ شانس ما برای دیده شدن توسط گوگل و قرار گیری در بهترین رتبه های نتایج جستجو افزایش پیدا می کند.
البته نکته ای که در سئو فنی باید به آن توجه کنید این است که تمام مراحل بهینه سازی شامل این موارد نمی شود، بلکه شما باید کارهای بیشتری در زمینه بهینه سازی سایت و در بخش داخلی و خارجی سایت انجام بدهید که بهترین نتیجه را کسب کنید. 

برای بهبود بهینه سازی فنی سایت خود ، باید این موارد را در نظر بگیرید:

 • جاوا اسکریپت
 • نقشه های XML
 • معماری سایت
 • ساختار URL
 • داده های ساختاری
 • محتوای نازک
 • محتوای تکراری
 • هرفلنگ
 • برچسب های متعارف
 • 404 صفحه
 • 301 تغییر مسیر
 • و…

ساختار سایت بنیادی ترین نکته سئو تکنیکال

به جرأت می توان گفت که اولین و پایه ای ترین کاری که باید در زمینه سئو تکنیکال انجام دهید،‌ بهینه کردن ساختار سایت است. به 2 دلیل:

1- بسیاری از مشکلات مربوط به خزیدن ربات های گوگل و ایندکس صفحات، به دلیل ساختار ضعیف یا نامناسب سایت اتفاق می افتد. بنابراین اگر اولین قدم را محکم بردارید می توانید از دیده شدنتان توسط خزنده های گوگل و ایندکس صحیح صفحاتتان تا حد زیادی مطمئن باشید.

2-ساختار سایت شما روی تمامی قدم های بعدی تان در زمینه بهینه سازی سایت تاثیر خواهد گذاشت. به این معنا که اگر ساختار سایت شما مناسب نباشد،‌ اقدامات بعدی شما هم که برای بهینه سازی سایت انجام می گیرد شاید تاثیر مطلوبی در نتایج شما ایجاد نکند.

بنابراین اگر ساختار سایت شما صحیح و مطمئن باشد،‌ اقدامات بعدی شما در سئو تکنیکال هم ساده تر خواهد شد.

چگونه ساختار سایت را بهینه کنیم؟

برای بهینه سازی ساختار سایت در سئو تکنیکال باید 3 گام اساس بردارید:

3. ساختار سایتتان را مسطح کنید: به عبارت ساده تر کاری کنید که صفحات سایتتان تنها چند لینک با هم فاصله داشته باشند. این کار به خزنده گوگل این امکان را می دهد که از هر لینکی که وارد سایت شما شد به راحتی بقیه صفحات شما را هم پیمایش کند.
اگر یک صفحه ایجاد کنید که به هیچ صفحه دیگری از سایت شما متصل و لینک نشده باشد، خزنده همان جا متوقف خواهد شد و امکان دیدن سایر صفحات را پیدا نخواهد کرد.

2. یک ساختار سازگار برای url ایجاد کنید: به این معنی که ساختار url تان را برای دسته بندی ها به گونه ای ایجاد کنید که کاربران بدانند الان در کجای سایت شما قرار دارند. به معنا ی واضح تر یک ساختار مناسب از url ها برای هر دسته از مطالب ایجاد کنید.

3. از پیمایش Breadcrumbs استفاده کنید: Breadcrumbs ها نوعی ساختار درختی است که دسته بندی آدرسی که در آن قرار دارید را به شما نشان می دهد. برای مثال در ویندوز وقتی شما وارد یک فولدر می شوید از قسمت نوار بالای پنجره می توانید مسیری که در آن قرار دارید ببینید. Breadcrumbs هم همچنین مسیری را به شما نشان خواهد داد. 

سئو فنی سایت

همان طور که گفته شد امور مربوط به سئو تکنیکال به همین جا ختم نمی شود و بهینه سازی ساختار سایت اولین (و البته که مهم ترین) قسمت این دسته از بهینه سازی است. برای خواندن گام های بعدی سئو تکنیکال با مقالات آینده ما همراه باشید.

منبع: backlinko.com

, , , ,
Share:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بایگانی‌ها

دسته ها